Seneste skud på stammen af kompromisløse stænger fra tyske Sportex, er de helt nye Carat GTS-2 – Seatrout og Seatrout Finesse.Stængerne er skræddersyet til netop det danske kystfiskeri med inputs fra erfarne danske kystfiskere. Stangen er blot én ud af mange stænger fra den omfattende Carat GTS-2 serie, hvor der er stænger til alle former for specialiseret predatorfiskeri.
– De lette og samtidig utrolig stærke stænger er bygget på klinger med cutting edge teknologien Helicore af T1100 kulfiber, hvilet giver en helt uovertruffen performance ved vandet, lyder det fra producenten. – Med sine Seaguide XOG, XQG og XOG-W SIC-øjer giver den hurtige stang giver exceptionelle kast og har en super hurtig recovery, der gør det lettere at kaste både langt og præcist.
– Den nye modeller til kystfiskeri efter havørred, løfter niveauet af følsomhed til et nyt niveau, så du kan mærke hvert et puf til agnen – og reagere på det med fx spin-stop eller modhug. Og – det er den drøm af fighte fisk med den stærke klinge, der effektivt udtrætter selv de største fisk. Stangens innovative og ultra lette one-piece monocoque håndtag med integreret hjulholder, giver ikke blot et super cool og moderne udtryk – det skaber også en helt unik tranmission af bevægelser i stangen op til hånden, så følsomheden med, hvad der foregår derude i bølgerne, er helt perfekt. Stængerne, der er monteret med en Seaguide D-Hook Keeper, koster vejledende 2608 kroner.
Carat GTS-2 Seatrout fås i to versioner på hhv 9 og 10 fod med kastevægte på 5-29 og 8-34 gram. Seatrout Finesse er 9 fod og med 6-19 grams kastevægt. Sportex forhandles i Danmark af Splash Danmark.

Seneste skud på stammen af kompromisløse stænger fra tyske Sportex, er de helt nye Carat GTS-2 – Seatrout og Seatrout Finesse, hvoraf sidstnævnte er skræddersyet til netop det lette danske kystfiskeri med inputs fra erfarne danske kystfiskere.