Med et revolutionerende, slankt design optager de nye Garmin Signal VHF-radioer minimal plads på skottet og har branchens første 3,5-tommer farvetouchskærm med kant-til-kant glas. Garmin Signal VHF 400 forbedrer situationsforståelsen med integreret Class B AIS transponder, som sender fartøjets navn, position, kurs og hastighed til nærliggende AIS-udstyrede fartøjer – samt sætter nye standarder for lydkvalitet på en VHF.
– Innovationen har jo buldret derudad inden for marineelektronik de seneste mange år, kommenterer Lars Frithjof Nielsen fra Garmin. – Mange produkter på en båd er derfor efterhånden mere eller mindre usammenlignelige med, hvad vi har haft adgang til tidligere. Men lige præcis radiokommunikation har ikke rigtig rykket sig så meget de sidste mange år … før nu.
– Man skal forstå, at Garmin – udover mange andre ting – i dag også ser sig selv som et lydfirma … Vi har en kæmpe portefølje af audio-produkter, både til bilen og hjemmet. Så når vi designer en ny radio, er der virkelig vægt på den lydmæssige kvalitet og –funktionalitet. Når man er vant til at tale i traditionel VHF-radio, så ved man, hvor afgørende, lydkvalitet er. Garmin Signal-radioerne har adaptiv støjreduktion, som vi på det danske kontor glæder os helt vildt til at teste i praksis, og vi forventer en helt anderledes lydkvalitet end med de traditionelle VHF´er. Er man optaget af noget andet, når et kald kommer ind, så gemmer radioen de seneste indkommende meddelelser på flere kanaler, så man kan få dem gentaget.
– Som noget nyt for Garmin har de nye radioer indbygget AIS; det system, som direkte på plotterskærmen viser de andre trafikanter på vandet, hvilket er et uvurderlig redskab til kollisionsforebyggelse. 400-modellen både modtager og sender AIS, så man også er synlig for andre trafikanter, mens 220-modellen har alene modtager. Priserne er faktisk rigtig fornuftige – prisen på Signal 400 er ikke ret meget højere end AIS 800, vores black box AIS-sender/modtager … uden radio!
– Også hvad angår design og brugeroplevelse tager de her radioer nogle ordentlige hop: Garmin Signal ligner et moderne marine-stereo med klar farve-touchscreen, så den matcher en ny plotter. Har man brug for fuld betjening andet sted i båden også, så er ”remote station” RM 100 lige så lækker som hovedenheden. Og – ligesom man som Garmin-bruger er vant til fra sin øvrige marineelektronik, så kan opsætning, softwareopdatering og programmering af MMSI-nummer foregå i den gratis smartphone-app ActiveCaptain.
– Vi kommer ikke uden om, at de fleste danske småbådsfiskere i dag sejler rundt med en Garmin-VHF, og mon ikke vi vil se mange af dem opgradere i den kommende tid, slutter han.
Læs mere om Garmin Signal VHF her.










