– Min storebror, far og jeg var taget til Pindsmølle Put and Take, fortæller Asbjørn Toft Søe. – Vi betalte for tre timer.
– I starten af de tre timer fangede vi ikke noget, men da der var gået lidt over en time, havde min storebror to følgere, så jeg prøvede også at stille mig hen til ham. Jeg tog et sort og gult mikroblink på og kastede lidt med den. Pludselig fik jeg et bid og trak en regnbueørred op, som var 50 cm.
– Efter en times time tid blev der sat fisk ud lige foran mig. Jeg fik en fisk på men mistede den. Der gik to minutter, så fik jeg en på igen, og den fik jeg med ind. Den var 42 cm. Ti minutter efter fangede jeg en til på 47 cm, og kort efter endnu en på 43 cm. Herefter gik der ikke lang tid til den næste kom på krogen, og den var lidt større. Den fightede godt, men lige da den kom ind og skulle nettes, mistede jeg den. Jeg var den eneste, som fangede noget, så der var 0 fisk til storebror og far. Alt i alt var det en rigtig god tur til Pinds Mølle Put and Take sø, slutter Asbjørn, der både deltager i Westin Cup 2026 og fiskedrømmerejselodtrækningen sponsoreret af iFish Travel.
Se meget mere om hvordan du fisker med UL-spin i disse to film på Fisk & Fris YouTube:
UL-spin – grejtips til put and take´en
UL-spin – det praktiske fiskeri









