– 2. Påskedag bød på fiskeri efter hornfisk fra den lille Mopa, fortæller Lars Bonde. – Knægten Valdemar havde plaget i lang tid, om vi ikke kunne tage på fisketur, så da kalenderen tillod det tog vi afsted.

– Vi sejlede fra Snoghøj, mod Treldenæs, da der tidligere havde været meldt om gode fangster. Vinden var til den gode side, men jeg havde udset mig et spot, hvor vi kunne ligge i læ. Efter 30 minutters sejlads skulle der fiskes. Først blev der forsøgt med blink, og efter et par kast, var der to følgere. Glæden var stor, og forhåbningerne endnu større til, at nu skulle de i båden. Vi fiskede lidt, men de ville ikke rigtig bide på – kun følge efter blinket. Vi ændrede derfor taktik: Efter et grejskifte til bombarda og sidestykker, kom vi ind i kampen, og nu var det stort set ikke til at følge med.

– Knægten blev glad, og han syntes, at det var rigtig sjovt, og jeg ligeså. Det var fedt at fange nogle musik ål, og den længste blev på 68,6 cm. Nu nydes dagen og billederne på sofaen, mens Lillemor står i køkkenet og er ved at tilberede dem med kartofler og persille sovs. Der er bestemt en 2. Pinsedag jeg vil huske i meget lang tid, slutter han.

Rapporten deltager både i Westin Cup 2026 og vores lodtrækning om en fiskedrømmerejse sponsoreret af iFish Travel – nemlig en rejse til Egypten for to sponsoreret ag iFish Travel.

Få en hel masse tips om hvordan du fisker efter hornfisk her.

 

Garmin Marinedeal

    Tradera

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This