– Jeg fik lige tid midt i læseferien til at komme ud med stangen og se om havørrederne ville lege med, fortæller Axel Bek-Nielsen:

– For enden af forfanget sad et gennemløbsblink i kobber – en Zerling. Turen startede med, at jeg gik fra havnen op ad et stræk, hvor nogle af mine venner havde fanget flere havørreder. Her fangede jeg dog kun nogle næbdyr, men havde også en lille efterfølger på de 25 cm. Den bed dog ikke på. Jeg var nok gået op ad kysten i tre timer, da jeg nåede til et lille rev, hvor jeg tænkte, at jeg hellere lige måtte bruge lidt tid.

– Jeg fiskede derfor både langs med det samt indover – og efter et langt kast tog ørreden min gennemløber helt ude i kastet. Jeg kunne næsten ikke kroge den, da min line var slap efter kastet, men heldigvis fik jeg den ind – og det var en flot lille målsfisk, slutter han og tilføjer at ørreden skal deltage i både Westin Cup samt vores drømmerfiskerejselodtrækning, der er sponsoreret af iFish Travel – en præmie til 33.000 kroner i form af en GT-tur for to til Egypten.

 

Westin Cup 2026

    Tradera

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This