– Jeg havde egentlig ikke de store forventninger, da jeg tog en tur til Stevns forleden, fortæller Sebastian Osterkruger. – Jeg startede med at fiske et par forskellige pladser og fik heldigvis en fin havørred på omkring 55 cm, så dagen var egentlig allerede godkendt.

– Alligevel kunne jeg ikke helt lade være med at tænke, at jeg lige skulle prøve ét sidste spot. Jeg kørte derfor videre, selvom forholdene ikke var helt, som jeg havde håbet. Vinden var ikke optimal, og det føltes ærligt talt ikke som et sted, der ville give det helt store. Men man kender det – man giver det lige nogle kast alligevel. Og efter bare fire kast kom hugget.

– Det var tungt med det samme, og så tog den bare line igen og igen. Jeg stod nærmest bare og håbede på, at den ville blive siddende, mens den fortsatte sine vilde udløb. Det føltes som en evighed, før jeg endelig fik den tættere på. Da den kom ind i vandkanten, gik det først rigtigt op for mig, hvad det var for en fisk – 72 cm blankt sølv. Jeg stod bare og kiggede på den og kunne næsten ikke forstå, at det endelig var min tur. Alle de timer på kysten, alle de ture uden den store fisk – det hele kulminerede i det ene øjeblik. Det er præcis derfor, man bliver ved, slutter Sebastian, som du kan følge på @SAO_fishing. Fisken huggede på en 18 grams kystwobler i farven motoroil.

Se hvordan du fileterer din havørred, hvis den skal med hjem – i denne video på Fisk & Fris YouTube.

Beretningen deltager i både Westin Cup 2026 og vores store lodtrækning om en GT-Getaway tur for to til Egypten sponsoreret af iFish Travel.

 

Hvidovre Sport

 

Se fighten af havørreden her

    Tradera

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This