Forleden blev der skrevet historie i Roskilde Fiskeland, da Nikolaj Jensen fangede hele fire karper over 20 kilo på under et døgn. Det er så vidt vides aldrig sket før.
– Her i pinseferien havde jeg besluttet at tage ud i to dage, fortæller han. – Efter at have hørt, at karperne så småt var begyndt at stå, hvor de plejer at gå på leg, ændrede jeg mit pladsvalg, hvilket viste sig at være den vigtigste beslutning, for allerede ved ankomsten kunne jeg se et par fisk, der viste sig på pladsen. Jeg havde ugen forinden været herude i fem dage, hvor jeg havde fået tre fisk på land op til 18 kg, så forhåbningerne var høje.
– Den første fisk huggede klokken 22.40 den første aften, og derefter fik jeg yderligere to fisk i løbet af natten. Blandt de tre fisk var den mindste på 14,5 og den største på 16 kilo, så det var en helt vild start. Hen fra morgenen og så det meste af søndagen havde de lovet regn, og så snart regnen begyndte, så kørte den første stang, og derefter kørte de næste to stænger også inden for et par timer i voldsom regn.
– Da regnen stilnede af, var det tid til at få fotograferet de tre fisk. Vi startede med den mindste spejlkarpe, som vejede sig ind på 20 kg. Den næste fisk var en massiv skælkarpe på 20,1 kilo så kom en stor spejler, der viste sig at veje 20,4 kilo på vægten.
– Resten af turen bød på yderligere fem runs med tre på land, som vejede 16, 19 og 20 kilo lige ud. Turen endte altså ud i ni fisk med hele fire fisk over de magiske 20 kilo hvilket er for vildt at opleve og specielt med en skælkarpe over 20 kilo som en af dem, slutter han. Fiskene blev taget på pop-ups over en blandet fodring med boilies og partikler.