Arnout Terlouw med sin fantastiske 21 kilo+ uofficielle verdensrekord på spottail bass.
Efter sit fantastiske fiskeri efter papuan black bass på nogle søer inde i landet for nylig, tog Arnout og hans venner ud til nogle flodsystemer tættere på kysten for at fiske de sidste par dage af turen efter spottail bass – og fanger en potentiel verdensrekord!
AF ARNOUT TERLOUW & VENNER
En kort indenrigsflyvning tager os tilbage til Nabire, hvor vi fortsætter vores rejse. Det føles som at komme hjem! Inden vi tager afsted til vores base camp ved floden den næste morgen, troller vi i et par timer i bugten nær huset, hvilket resulterer i en 137 cm barracuda til Frank. En sand bonusfisk!
Det regner og stormer i løbet af natten, men heldigvis kan vi begive os ud på et nyt eventyr med solopgangen. Efter lidt under tre timers sejlads ankommer vi til den simple jungle camp. Før vi kan slå vores telte op, opstår der dog et øjebliks panik blandt guiderne. En sværm af aggressive hvepse har nemlig bygget rede i et hjørne, og de må bruge en brændende fakkel til at drive dem væk.
Da de er jaget væk, slår vi os til ro, og om eftermiddagen tager vi igen ud for at fiske. Vi fisker fra en af bådene på floden, mens den anden tager til en sø forbundet med floden. Der sker ikke meget på søen, men på floden har Juul og Frank mere action – hver med en bass i båden. Ikke det store endnu, men det er en start!

For at komme frem tild de bedste fiskepladser efter spottail bass, måtte Arnout og hans team hugge sig vej gennem palmesumpe som denne.
Efter spottail bass på floden
Spottail bass (Lutjanus fuscescens) er en mindre kendt fætter til den mægtige papuan black bass, der kun findes i ferskvand i de øvre dele af floder og nogle gange også i søer. Spottail bass er kendte for deres eksplosive hug i overfladen og de smukke gyldne fisk med den karakteristiske store plet fighter fantastisk. De foretrækker klare og ofte hurtigtløbende floder med tæt skov og tilgroede, underskårne bredder, hvor de kan lide at gemme sig og vente på et bytte. De kan også blive over 20 kg, og den nuværende IGFA-verdensrekord er 20,87 kg.
Opstrøms efter spottail bass
Næste dag planlægger Juul, Frank og jeg at tilbringe hele dagen på floden lidt længere opstrøms. Lige da vi er ved at kravle udmattede ind i vores telte, begynder det at regne, og det er ikke bare lidt…. Det øser ned! Det regner uafbrudt i seks timer, og næste morgen ser vi, at floden er meget grumset. – Forhåbentlig bliver det lidt klarere opstrøms, tænker vi. Men før vi kommer dertil, skal vi først navigere gennem en labyrint af palmer, hvor floden knap er et par meter bred og flyder hurtigt. Siddende i stævnen hugger Rondi løs med sin machete, og Karinus, kaptajnen, svinger båden gennem og over virvaret af grene. De skal jævnligt ud af båden, hvilket ikke er sjovt med alle de torne! Pludselig ligger der en tyk træstamme på den anden side af floden, men efter yderligere 20 minutters huggearbejde med en økse kan vi endelig komme frem og begynde at fiske.
Vi ser, at vandet også her stadig er meget grumset med knap 15 cm sigtbarhed, og det flyder meget hurtigere, hvilket ikke gør fiskeriet lettere. Grupper af store flyvende hunde flyver væk fra et par høje træer langs floden. Det er næsten umuligt at fatte, hvor store de er.

Det er ikke svært at regne ud hvorfor spottail bass har fået sit navn.
Monsterhug fra en kæmpe spottail bass
Efter fire timer og hundredvis af kast uden et eneste hug begynder vi at spekulere på, om det er værd at fortsætte fiskeriet i det grumsede vand. Jeg formår at overtale Juul og Frank til at holde ud, og efter at have tanket op med en tidlig frokost, fortsætter vi med at fiske opstrøms. Efter endnu en frugtesløs times slid synes vandet at blive lidt mindre grumset… hvilket giver os et glimt af håb.
En time senere, efter systematisk at have fisket i endnu et sving med dets sædvanlige virvar af oversvømmet tømmer, kommer vi til et mere lige stræk, hvor jeg ser en oversvømmet sandbanke til højre – lige uden for strømmen. – Det er et oplagt sted, tænker jeg, og i det samme ser jeg en kølvandsbølge komme ud fra bredden. “Fisk!” råber jeg til Juul og Frank – og i samme øjeblik ser vi en kæmpefisk jage en gruppe byttefisk ind på lavt vand.
Min popper lander først nær fisken, og det, der følger, er fuldstændig kaos. Fisken hugger min popper og dykker straks ned i hovedstrømmen. Jeg kan med det samme se, at det er en kæmpestor spottail bass. Jeg prøver at få kontrol over fisken, som flyver ukontrolleret med strømmen mod virvaret af grene. Med det nødvendige pres lykkes det mig at holde den fri, men så sejler fisken til siden, hvorefter der ikke er mere bevægelse. Den sidder fast i et træ under vandet. ØV – det kan bare ikke være sandt…

Spottail bass er en fantastisk fighter.

Når palmernes stammer ser sådan ud, er det ikke let at komme igennem til de bedste fiskesteder.
Verdensrekord på spottail bass?
Fem ængstelige minutter følger, hvor vi får linen fri af en række grene, men der er ingen bevægelse overhovedet. Jeg frygter, at fisken allerede er undsluppet. Men da Karinus går i vandet med sine dykkerbriller, mærker jeg pludselig et par ryk. Den er der stadig! Karinus får fisken fri, og vi ser et enormt hoved komme frem. Det går næsten galt, da vi forsøger at løfte fisken op i båden med bogagrippen. Der er en masse bandeord og råben, men i andet forsøg kommer fisken i båden. Det er virkelig en monsterfisk – faktisk er den helt abnormt stor. Vægten ryger let over 22 kg-mærket og når næsten 23 kg. Jeg kan næsten ikke tro det. Jeg ville virkelig gerne fange en spottail bass over de magiske 10 kilo – og så vejer min allerførste dobbelt så meget – samt er oven i købe over den officielle verdensrekord!
En morgen med masser af spottail bass
Den sidste morgen før afgang sejler vi endnu engang opstrøms. Vi bemærker straks, at forholdene er meget bedre med klarere vand og mindre strøm. I de få timer, hvor vi får fisket, får vi en masse topwater-action. Min hvide Whopper Plopper, fisket med korte og hurtige ryk, viser sig at være super effektiv. Jeg formår at lande ikke færre end fem spottails – inklusive en anden meget flot en på 11 kg. Juul og Frank fanger begge en flot fisk, selvom Frank mister en meget stor en, så det bliver en vidunderlig afslutning på en uforglemmelig tur. Tak til Olivier og hans team!
Hvis du selv er interesseret i en eventyrlig tur til det afsidesliggende og vilde Papua, så tjek hjemmesiden www.papuafishingretreat.com

Arnout med endnu en fantastisk flot spottail bass fra Papua.

Poppers som denne er supereffektive til spottail bass.

Flyvende hunde som disse så Arnout og hans venner masser af i junglen.

Hygge i campen efter en hård dags fiskeri.












