– Den sidste geddetur i 2025 blev igen sammen med Jens Nordmark, fortæller Mads Davidsen, der er prostaffer for Savage Gear. – Ligesom sidste tur havde vi aftalt en sø temmelig langt væk, men da vi ved, at den holder store fisk, så er køreturen det hele værd. – Vækkeuret ringede kl. 04.00. Kaffen blev sat over, madpakken smurt, og kl. 04.30 kom Jens. Vi fik pakket bilen med vores flyderinge og fiskegrej – og drog så afsted på den lange køretur.
– Da vi kom frem, fik vi hurtigt pumpet luft i flyderingene, smed dem på ryggen og begav os ud på den lange gåtur ned til søen. Det passede med, at vi var på vandet lidt over kl. 08, så der var stadig mørkt. Denne gang blæste det lidt mere end de sidste par gange, hvor vi har været ude i flydering – men pyt, vi gik i gang med at fiske. Den første times tid mærkede vi ingenting. Først da Jens fangede dagens første fisk – en mindre gedde på omkring 80 cm – følte vi, at der begyndte at ske noget. Kun cirka 15 minutter senere fik jeg selv en fornuftig fisk: En flot gedde på den gode side af 90 cm.
– Vi var nu kommet til det område, hvor vi på et par tidligere ture havde fanget flere store gedder. Her startede det med tre mindre fisk, hvilket var helt fint, da vi havde haft nogle kolde dage op til turen. Det kan godt gøre gedderne lidt træge. Vi kunne også se på de fisk, vi fangede, at de stod og trykkede sig på bunden, da de var fyldt med igler. Men lige ud af det blå, mens Jens kæmpede lidt med vinden, fik han et solidt hug – hvorefter en flot gedde på 104 cm kom i nettet. Det var endnu engang et bevis på, at området holder fornuftige fisk. Efter den fisk døde området dog helt ud, så vi kæmpede os imod vinden for at komme videre til et nyt sted i søen.
– Her fik jeg lynhurtigt to gedder, og lidt senere endnu et par – den største omkring 90 cm. Men pludselig, helt ude i kastet, fik jeg et tungt og solidt hug. Jeg kunne med det samme mærke, at det var en meget stor gedde… men nej – den slap krogen. Øv! Det var uden tvivl en fisk over 10 kg. Som jeg nu engang er, når det gælder fiskeri, blev jeg i området, mens Jens sejlede tilbage mod land for at få tisset. Gedder er jo gedder, og nogle gange kan man lokke dem til at hugge igen. Jeg havde tæppebombet området i en lille halv time, da det pludselig skete: Gedden huggede med fuld skrald. Jeg råbte til Jens, at nu havde jeg den store fisk på! Den havde inhaleret min Hybrid Pike. Gedden trak hårdt, og jeg fik et par rundture i flyderingen. Da fisken kom til overfladen, tænkte jeg bare: Nøj, for en fisk! Den tog dog en sidste tur mod bunden, men jeg fik den presset op igen – og den kom i nettet. Hold da op, en smuk fisk! Jeg sejlede hen til Jens på lavt vand, så vi kunne veje og måle gedden. Den målte 115 cm og vejede 11,3 kg – en helt fantastisk fisk.
– Nu sad jeg bare og nød en kop kaffe, mens Jens sejlede lidt rundt og fiskede. Der skete dog ikke mere her, så vi valgte at sejle tilbage. Jens fiskede området, hvor han fangede sin 104 cm gedde, men det var helt dødt. Jeg fiskede en lang sivkant af – også helt dødt.
– Først et par timer senere, lige inden vi skulle i land, fik jeg endnu et godt hug, og en flot, tyk gedde kom i nettet. Jeg kunne se, den var meget tæt på meteren, så vi valgte at måle den – bare af nysgerrighed. Den målte 98 cm, så stadig en rigtig flot fisk og dagens sidste. Hvilken tur! Vi havde 11 gedder i nettet, heraf to over meteren. Endnu en tur, hvor vi fangede præcis de fisk, vi havde kørt så langt efter. Jeg vil ønske jer alle sammen et rigtig godt nytår, slutter Mads som du kan følge på Instagram og TikTok.
Mads deltager som alle andre, der indsender rapporter i 2025, i lodtrækningen om en fiskedrømmerejse til Amazonas sponsoreret af i Fish Travel.

Jens Nordmark med sin største gedder. Øverst Mads Davidsen med sin flotte 11 kilos gedde.









