Siden den østdanske kyst lukkede på grund af kraftig pålandsvind fra i går midt på dagen, har Kystcuppens 283 deltagere måtte søge andre kyster for at finde gode forhold.
En af dem er Kim Svensson, der først tog til Bogø uden resultat – og derefter til Bakkebølle. – Jeg havde egentlig mere eller mindre opgivet dagens fiskeri, men pludselig klokken 16.30 så min makker, at der var fisk derude. Jeg kastede straks min 18 grams Salty Inline i sølv ud til stedet, og i det samme fik jeg et massivt hug, der viste sig at være den massive blankfisk, som du ser ovenfor. Det må siges at være godkendt, da jeg faktisk kun er nybegynder. Dette er blot min femte havørred.
Fisken er netop blevet indvejet hos Aktiv Fritid, og godkendt til en kampvægt på 4,28 kilo og 70 centimeter – med en kondi på hele 1,25!
Henning Triers flotte fisk på 3,8 kilo fra i går ligger stadig nummer to i Aktiv Fritids Kystcup 2025.
Stillingen til Aktiv Fritids Kyst Cup 2025 er pt således:











