Der har været mange på kysten i weekenden – heraf flere i fjorden. Kasper Henderson og hans kammerat var to af dem:

– Dagen startede tidligt, da vi var gået på sommertid. Jeg havde lige tre timer, som jeg kunne nå at bruge ved vandet, inden børnenes lege-aftaler og søndagens indkøb ville begynde. Skuddet stod på en af mine yndlingspladser i fjorden, som jeg ved kan holde en del fisk både forår og efterår. 

– Efter 10 minutters fiskeri knaldede en 48’er på min gamle nifodsstang, som skulle luftes i dagens anledning. Efter en hurtig genudsætning og et kast til højre, så sad den der igen. Denne her flotte havørred tog min TMF Pornopil i 11gr, som efterhånden har landet mig en hel del fisk i fjorden. Efter et par hurtige billeder, blev den også sendt videre ud i fjorden igen. Sikke en morgen & sikke en fisk, slutter @kasperhenderson, og tilføjer at han med sin kammerat er på vej til Øland om et par uger, så vi hører sikkert fra ham igen. 

Beretningen deltager både i Westin Cup 2026, hvor månedens bedste fangstberetning kan vinde en valgfri W6 stang til op til over 3.000 kroner sponsoreret af iFish Travel – og fiskedrømmerejselodtrækningen om en GT-Getaway for to til Egypten sponsoreret af iFish Travel.

 

Garmin Marinedeal

    Garmin Marinedeal

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This