På Øresundsakvariet var der forleden store øjne og faglig begejstring blandt dyrepassere og havbiologer, da de kiggede ind i et af akvariets bassiner. Her svømmede fem rødnæb-hunner – men tre af dem var pludselig begyndt at udvise tydelige tegn på et sjældent og fascinerende naturfænomen – et kønsskifte til blåstak.
På fiskenes hoveder og krop var der kommet markante blå striber, som afslører, at hunnerne er i fuld gang med at forvandle sig til hanner. En proces, der normalt foregår skjult på havets dyb – og kun sjældent dokumenteres så detaljeret i fangenskab. – Det er første gang, at vi dokumenterer et kønsskifte så tydeligt på Øresundsakvariet, fortæller Jens P. Jeppesen, akvariechef og marinbiolog ved Øresundsakvariet. – Alle rødnæb starter livet som hunner, men på et tidspunkt imellem 4 og 13 års alderen begynder nogle af dem en dramatisk biologisk transformation, hvor de bliver til hanner, der kaldes blåstak.
Forvandlingen tager 7–8 måneder og omfatter ændring af kønsorganer, nye farver og mønstre, anderledes adfærd og nye territorievaner. I overgangsfasen kan fiskene være en spektakulær blanding af rød og blå. Dette – samt parringspillet, hvor grønne og blå farver pulserer hen over hovedet på blåstakken, kan lige nu opleves live hos Øresundsakvariet, som du kan læse mere om her.
FOTO: BIRGIT THORELL










