DET NORSKE Scanout Production v/ Laurus Lars Nomme og Scandinavian Outdoor v/ Yngve Ask og Runar Kabbe lancerer en ny fluefiske-DVD der udkommer i Norge midten februar 2009. Filmen er norsk, men har masser af relevans for danske kystfluefiskere.

Nordmanden Runar Kabbe, som også stod bag "Havabbor på Flue" rejser denne gang rundt i Sverige, Danmark og Norge på jagt efter havørred med fluestangen. Hvert lands kystlinje har sit eget særpræg så der er godt med varitaion og masser af tips fra en erfaren havørredfisker.

Filmen indeholder bl.a. 73 minutter bonusmateriale med fluebinding og tekniske fifs til forfang, udstyr osv.

Faktisk er de stadig i gang med at lave de sidste detaljer på at redigere filmen før den er klar til udgivelse. Fisk & Fri har dog modtaget en snigpremiere i form af en næsten færdig DVD, og der er noget at glæde sig til. Den fulde anmeldelse må du vente med at læse i martsudgaven af Fisk & Fri, men du kan allerede nu se en kort teaser her.

Distributionen af filmen i Danmark er endnu ikke på plads, men den skal nok være at finde i flere danske butikker sidst på måneden.

Få mere info på www.scanout.com

    Hvidovre Sport 2025

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This