Vores vande samt fiskebestande er under hårdt pres, og vi er langt fra at udfolde lystfiskeriets fulde rekreative samt økonomiske potentiale i Danmark. Derfor har brancheforeningen Dansk Lystfiskeri i samarbejde med Danmarks Sportsfiskerforbund og Martin Lidegaard fra Radikale Venstre inviteret til en konference med temaet “Hvordan styrker vi lystfiskeri i Danmark?” på Christiansborg, Idéen er at tage udfordringerne op til debat – og forhåbentlig skabe en politik, der styrker lystfiskeriet i Danmark.
Blandt oplægsholderne er Torben Kaas – formand for DSF, Peter Lyngby – formand for Dansk Lystfiskeri, Martin Lidegaard – politisk leder i Radikale Venstre, Anders Koed – vicedirektør hos DTU Aqua, Michael Beck-Hansen – formand for Skjern Å Sammenslutningen, Arne Kvist Rønnest – projektchef for Lystfisker Danmark plus Jacob Jensen – minister for fødevarer, landbrug og fiskeri – samt Magnus Heunicke – miljøminister.
Arrangementet, som forhåbentlig kan give inspiration til en ny måde at tænke fiskebestande og lystfiskeri ind i en større sammenhæng – til gavn for både naturen og samfundet, finder sted den 20. september. Konferencen er kun for inviterede interessenter på området.
Fisk & Fri vil naturligvis være til stede og rapportere fra konferencen “Hvordan styrker vi lystfiskeri i Danmark?”, hvis program du kan se her.

Martin Lidegaard fra Radikale Venstre er medarrangør af konferencen “Hvordan styrker vi dansk lystfiskeri?”

Martin Lidegaard i fuld gang med at fiske på det gode skib Fyrholm.