Selv om rygtet går, at makrellerne ikke har været helt så talrige, som de plejer i Øresund her i år, kan der alligevel fanges rigtig godt med fisk, hvis man som Jesper Larsen først finder dem og knækker koden:

– Igen i år havde min ven Jens Muremester og jeg sat hinanden i stævne til en forhåbentlig god og munter makreltur på Øresund, fortæller han. – Op til turen, havde jeg ugen inden hentet agnsild hos O.V. Jørgensen i Hundested samt lavet en stor omgang chum, som vanen tro var blevet frosset ned til chum plus selvfølgelig nogle poser med hele sild/brisling til krogagn.

– Vi mødtes hos Jens midt om natten og fik læsset båden samt trillede stille mod Rungsted Havn. Vel ude af havnen blev kursen sat mod NV-Revet på Hven’s nordside. Da v i var fremme, blev ankret dumpet på 15.5 meter, og vores chumposer blev søsat i min store ålepose. Da vi var pænt tidligt på pladsen, kunne vi passende snuppe morgenkaffen og få fyret de første røverhistorier af.

– Pssss pssss lød det pludselig fra vandet. Vi kunne se, at en gigantisk sæl havde indfundet sig og også ventede på, at makrellerne skulle indfinde sig. Kort efter fik vi det første hug – og yes, det var makrel. Et kig ud i vandet afslørede en kæmpe stime makrel, og dette blev så startskuddet til tre timers hæsblæsende makrelfiskeri.

 

Husk altid en god køleboks, når du fisker makreller.

Husk altid en god køleboks, når du fisker makreller.

 

– Valget på metode faldt på sightfiskeri med løsline. Vi bruger kun én stang hver til dette “kigmedefiskeri” med 0.30mm løsline monteret med en lille trekrog str. 6-8 agnet med små fiskehapser af sild/brisling. Og så lader man ellers hele herligheden drive med i chumsporet. Denne teknik er uden sidestykke den bedste. Snitstørrelsen på makrellerne er større i år, og Skipper Jens var ikke bleg for at nappe dagens 8-10 største makreller, hvoraf flere var på over 900gram.

– Da den første turbåd indfandt sig lidt længere ude på NV-Revet, havde vi rundet over 100stk – og fiskeriet blev ved med at være vildt. Sælen drillede os dog nu og da, og vi er ret sikker på, at det var tun, vi så på ekkoloddet, som spolerede vore rytme og fik spredt makrellerne. Klokken 08:30 gjorde vi status, og den lød på mere end rigeligt med fisk, så vi var pænt tilfredse med både turen og fiskeriet. Vi glæder os begge til næste gang, vi stikker på tur, slutter han.

– Du kan se hvordan Jesper fisker sine makreller i denne video på Fisk & Fris YoTtube, hvor han demonstrerer både flåd- og løslineteknikker med chum.

 

drømmerejse til Amazonas fiskogfri.dk iFish Travel

 

 

Når stængerne ser sådan ud, ved du, at du har fanget de makreller du skulle bruge.

Når stængerne ser sådan ud, ved du, at du har fanget de makreller du skulle bruge.

    Hvidovre Sport

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This