Der har været meget snak om et fald i lakseopgangen ved de vestjyske åer over de sidste par år, hvilket har ført til et påbud om, at alle laks her i 2025 sæsonen skal genudsættes i Skjern Å. Indtil videre er der pr dags dato fanget og genudsat 638 laks fra åen. Heraf har 13 fisk været over meteren med de tre største på 131 cm til Arian Kool fra Holland, 124 cm til Jørgen Topp Jørgensen og 113 cm til Jonas Poulsen.

– Selvom fiskeriet selvfølgelig ikke er lige så godt som i fx 2021, så har 2025 sæsonen faktisk ikke været helt lige så dårlig, som man har kunnet frygtet, siger Kenny Frost fra Laksens Hus, der har sin daglige gang ved åen. Faktisk ser det ud som om, at der pt er fanget i omegnen af 30 % flere fisk end samme tidspunkt sidste år. Og det på trods af, at der virker til at være færre fiskere ved åen, så fiskene er der.

– Laksene opfører sig underligt, og de går mere under radaren, end vi er vant til, hvilket måske også er årsagen til, at vi ser færre ved åerne, fortsætter Kenny. – Det giver sig blandt andet til udtryk ved, at vi ser markant færre fisk springe i åen end normalt. Personligt tror jeg, at udfordringerne ved Hestholm Sø i deltaet er en del af forklaringen, fordi fiskene – på grund af fejlvandring op i søens vandrige afløb, splitter op når de skal retur til åen via små passager mv i sivene mellem søen og åen. Det giver en mere spredt opgang af fisk, som i højere grad går alene, hvilket giver mindre aggressivitet mellem standfisk og optrækkende fisk, som igen fører til færre springende fisk – og måske også færre fisk, der hugger af irritation/aggression, slutter han.

Det bliver spændende at se hvordan det går med fiskeriet i resten af sæsonen, der slutter den 15. oktober.

Læs om efterårsfiskeriet efter laks i Skjern Å i denne fede artikel af Terkel Broe Christensen.

 

ForshagaAkademin 2026

 

Kenny Frost med laks fra Skjern Å fanget på flue.

Kenny Frost fra laksens Hus med en flot Skjernålaks taget på flue.

    Hvidovre Sport Januar udsalg

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This