– Jeg fisker primært efter havørreder i de kolde måneder, da det er her, at chancen for at fange de store blanke fisk langs ydrekysten er størst. Sådan lyder det fra Alberto Tratera. – Det kolde vand tiltrækker nemlig de store havørreder, der søger føde tæt på kysten. Desværre har mit speciale på universitetet fyldt rigtig meget, og det har betydet, at jeg ikke har haft så meget tid til at komme ud og fiske på det seneste, som jeg gerne ville.
Derfor var denne eftermiddag forleden min første tur siden starten af maj. Før jeg tog afsted, tjekkede jeg vejrudsigten grundigt. Jeg lagde mærke til, at vandtemperaturen endelig var begyndt at falde, hvilket plejer at få havørrederne til at blive- mere aktive. Samtidig var der god bevægelse i vandet på grund af vinden – hvilket er præcis de forhold, jeg søger, når jeg går efter de store fisk på ydrekysten.
– Og det hele gav pote! Efter en god fight lykkedes det mig at lande en flot kampklar havørred på hele 70 cm. Det var en fantastisk følelse af at få fisk på krogen igen og opleve den intense kamp i bølgerne, slutter han.
Hvis du selv har fanget en flot fisk, så send meget gerne 10-15 linjer og et foto til redaktionen på jb@fiskogfri.dk eller sms 30 70 02 36. Du kan også bruge Messenger jensbursell. Vedhæftet 1-3 gode fotos fra turen – gerne vandrette.









