Som du har kunne læse om tidligere på fiskogfri.dk er der et virkelig godt trollingfiskeri efter store søørreder på Sveriges største sø – Vänern, som ligger blot 4-5 timers kørsel fra fx Sjælland:

– Min kammerat Olle Eriksson og jeg fiskede efter ørred og laks i den sydlige del af søen, der kaldes Dalbosjön forleden, fortæller Henrik Lindgren. – Her var vi med til Säffletrollingklubb konkurrence om klubmesterskabet. Vi fiskede med små løjer., der roterede hurtigt, og ørrederne nappede meget forsigtigt, så de var yderligt kroget. Vores tre største vejede 6,7- 7,28 og 7,5 kg, og det rakte til en førsteplads med en margin på 400 gram.

Vi har i den kommende uge et stort interview med en anden lokal fisker, der fanger super godt med lige så store ørreder på Vänern – bare på regulært kastefiskeri. Så stay tuned på fiskogfri.dk i den kommende tid.

 

GHrejXperten

 

Olle Eriksson med en af turens super flotte ørreder taget på trolling. Øvest Henrik Lindgren.

Olle Eriksson med en af turens super flotte ørreder taget på trolling. Øvest Henrik Lindgren.

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This