– På trods af blæsevejr har jeg nået på Esrum Sø et par gange her i maj, fortæller Thomas Ratzlaff. – Fiskene har været meget spredt, og jeg har fundet dem på dybder mellem 3 og 20 meter. Almindelige flådtakler både med eller uden paravaner samt bundstænger har alle givet fine gedder – uden at der dog har været det store mønster i fangsterne. På tre ture er det blevet til i alt syv over fem kilo op til 7,0 kg.

– Alle gedderne blev fanget på skaller og samtlige i heftigt blæsevejr, som har drillet mht følingen med, hvad der foregik ude på den sidste meter, slutter han.

Thomas fik i øvrigt ny PR på malle her i foråret – se fisken og hvad der ledte op til fangsten i denne video fra den spanske Ebroflod.

 

Vind præmier - indsend fangstrapport

 

 

Thomas Ratzlaff med en af sine flotte gedder fra Esrum Sø.

Thomas Ratzlaff med en af sine flotte gedder fra Esrum Sø.

 

 

    Hvidovre Sport 2025

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This