Der er rigtig godt gang i havørredfiskeriet på kysten lige nu. En af dem, der har haft godt sug i stangen, er Jack Schultz, der netop har været på den fynske kyst:

– Her i år er jeg startet med at fiske inderfjordene tidligere end mange andre, for havørrederne har længe været i gyde-mode, fortæller han. – Det virker det som om, at det varme vand har mindre magt nu end deres instinkt for at søge mod lavt vand og åen.

– Den anden dag, da jeg var ude, fik jeg et solidt havørredhug på en 15 grams Hotshot i hvid med grøn ryg fra Jack Rapid. Fisken tog blinket 25 meter fra land, og den var faktisk stærk – vildt stærk! Den flotte havørred tog adskillige fine udløb, men til sidst kom den i nettet. Det kan være svært at sætte ord på store oplevelser! Men 72 cm og 4,1 kg er et godt bud på de mest velvalgte ord.

Hvis du selv har været ude på kysten for at fiske havørred, så hører vi meget gerne om dine fangster på jb@fiskogfri.dk eller telefon 30 70 02 36.

 

Westin Cup 2025

    Hvidovre Sport

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This