Mallerne er imponerende i Ebro, og de tiltrækker også danskere. Blandt dem Mark Buch Jørgensen, der på sin sommertur dertil tog fem maller over 70 kilo. Men her er det Marks kæreste med et eksemplar på 75 kilo.

17-09-2012 –EBRO er for mange ensbetydende med store maller. Nogle er så grebet af det at de søger til den spanske flod for at få et eventyr. En af dem er Mark Buch Jørgensen.

– Turen gav hele fem maller over de magiske 70 kilo. Alle maller blev taget på store woblere og konventionelle dørge-metoder. Modellen "Butch" fra Savage Gear var dominerende og tog stort set alle fisk – uanset hvilken stang den kom på. Og det er ualmindeligt spændende, når en monsterfisk krøller stangen sammen og linen ryger af hjulet i ekspres fart, beretter Mark og fortsætter.

– De første dage forsøgte vi os med det traditionelle pelletfiskeri, men dette var ikke så givtigt, hvorfor vi sadlede om til woblerne. Første fisk kom efter 1 minuts dørgning og vejede hele 82 kilo. Højdepunktet var dog da min kæreste valgte at fange en malle på 75 kilo og 231 centimeter. Hun havde kun prøvet at fange en aborre hjemme i Danmark før denne fisk. Imponerende at hun fik den op uden hjælp, slutter Mark.

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This