Allan Rosendahl fra Skive og Bo Østergaard fra Herning var ved Karup Å lørdag nat, på jagt efter de store trofæ havørreder som åen er kendt for. 23:40 gik Allan Rosendahl ned over stykket for anden gang, da han midt på stykket får en havørred i egen side.
Det viser sig at være en stor og solid havørred, som har taget hans flue, som efterhånden har flere havørreder på samvittigheden. Allan Rosendahl kun lige at få landet fisken sikkert, da bo Østergaard fra Herning råber, at han har en stor fisk på, og det viser sig at være en fisk af samme kaliber. Det hele sker i løbet af 15 minutter, og efterfølgende går Allan Rosendahl ned igen på samme stykke og tager en fisk på +60 cm. I sandhed en vild nat ved Karup Å.
Har du også været ude at svinge fluekæppen, så hører vi meget gerne fra dig på jb@fiskogfri.dk eller telefon 30 70 02 36.