Lige nu gyder helleflynderne i Skagerrak langt ude i Norskerenden i svensk farvand på flere hundrede meters dybde, men desværre bliver der ifølge Atle Høidalen fra teamkrokodille.no fisket efter dem af danske erhvervsfiskere – selvom fiskene lige nu er fredet i Sverige – og fiskeriet er forbudt fra svenske fartøjer.
I går beviste han det ved at publicere AIS positioner på de to danske fartøjer, som har fisket i området – og landbragt fangsten på fiskeriauktionen i Strandby, hvor det danske firma Skagenfood har købt det til at sælge videre. De omtalte danske fiskebåde er ifølge bloggen og kystmagasinet.no tidligere dømt for ulovligt fiskeri efter flyndere i norsk farvand.
Vi har kontaktet Fiskeristyrelsen om sagen og afventer pt et svar, men Rasmus Sproegel fra erhvervsfiskerorganisationen Danmarks Fiskeriforening har følgende kommentar til Fisk & Fri i dag:
– Danmarks Fiskeriforening har i forbindelse med de årlige EU-Norge konsultationer støttet op om en fredning af helleflynder i gydeperioden i Skagerrak fra 20. december til 31. marts. Det var forventet, at EU, som anbefalet af EU-landene, indførte en sådan fredning fra årsskiftet, men arbejdet er forsinket i EU-Kommissionen. EU-Fredningen kan tidligst komme til at gælde fra december 2024. Indtil da er fiskeriet lovligt for danske fiskere, der fisker i EU-farvand i Skagerrak. Vi har derfor opfordret Fødevareministeriet til at indføre et nationalt forbud mod fiskeri af helleflynder i gydeperioden gældende for danske fartøjer i hele Skagerrak denne vinter, indtil et EU forbud kommer på plads. Vi er bekendt med, at 1-2 fartøjer har landet helleflynder fra Skagerrak. Vi opfordrer vores medlemmer til ikke at fiske målrettet efter helleflynder, og vi håber de danske myndigheder følger vores opfordring, og indfører et forbud mod fiskeri efter helleflynder i gydningsperioden i Skagerrak, slutter han.

Screendump fra Skagenfoods facebookside, hvor man praler med at have helleflynder i shoppen. Heldigvis har Skagenfood nu droppet salget efter de fik at vide, at der var tale om gydefisk. Vi må håbe at andre danske forhandlere følger det gode eksempel.
Skagenfood dropper nu salg af svensk helleflynder i gydeperioden
Skagenfoods direktør Betina Kühn havde ikke kendskab til sagen, da Fisk & Fri kontaktede hende angående fiskeriet efter helleflynder på gydepladserne i dag, men hun har efterfølgende fået oplyst af sin grossist at ”det ikke er ulovligt at fiske helleflynder ifg dansk fiskelov”. Hun kommer dog med følgende udmelding i kølvandet på Fisk & Fris henvendelse: ”Skagenfood vil imidlertid ikke støtte fiskeri efter helleflynder på deres gydepladser, og vil derfor ikke sælge Helleflynder i perioden fra jan- medio februar”.
Der er dog andre danske firmaer, der tilsyneladende handler med svenske gydeflyndere – dem følger vi op på i de kommende dage.
Læs blogindlægget på teamkrokodille.no her. Arkivfoto: Atle Høidalen (fisken er ikke en af de omtalte svenske gydefisk).
Opdager du selv noget mistænkeligt, der kan være til skade for vores fiskebestande – så tip gerne redaktionen på jb@fiskogfri.dk.

På AIS kan man tydeligt se, hvor forskellige fartøjer befinder sig, hvormed alle og enhver kan overvåge hvad der sker på havet.

Her kan vi se en af de to omtalte danske trawlere der lige nu igen er på vej ud til helleflyndernes gydepladser.