– Jeg var sidst på dagen i forgårs taget til bestyrelsesmøde med Dansk Lystfiskeri på Broholm Slot på Fyn, fortæller Frank Næsager Sjøgreen. – Jeg ankom til slottet et par timer før mødet, og jeg havde taget lidt grej med til geddefiskeri med agn og gummidyr.

– Ejeren havde givet mig dispensation til at fiske med agn i et par timer, hvilket man ellers ikke må. Det er i øvrigt kun lovligt at fiske i voldgraven, hvis man bor der, deltager i arrangementer på slottet eller fået lov af bestyreren. Jeg fiskede i voldgraven med to stænger med flåd og død agn, og ville desuden fiske lidt med et gummidyr for at udnytte den korte tid jeg havde. 

– Efter 1/2 times tid, var det ene flåd drevet et stykke og gik pludseligt under, hvilket resulterede i en flot gedde på godt 4 kilo. Efter genudsætning, kom flåddet ud på præcist samme sted, da gedderne efter min erfaring, kan stå meget koncentreret om vinteren – og det gjorde de! Allerede et minut senere gik samme flåd, og en ca. 3 kilos kom til fotografering. Igen kom flåddet ud i præcis samme område, og efter få minutter, hamrede en gudesmuk 7 kilos gedde på agnen, der blev fisket lige over bunden. 

– De to timers fiskeri sluttede med en 5-kilos samme sted, og det andet flåd havde ikke haft et eneste nap. Jeg fik altså fire fine gedder indenfor et 5×5 meter stort område, hvilket er ret vildt! Jeg udgiver en video fra turen på min yt-kanal, Frankfisker i weekenden.

 

Westin Cup 2026

    Friluftsland

    Modtag fiskepost med nye artikler

    Nu er du tilmeldt.

    Share This